? Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz?


Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su, vücudumuz için, hayati fonksiyonların devamlılığı için çok gerekli hatta olmazsa olmaz bir içecektir. Vücuttan gerekli toksin maddelerin atılımı, bağırsakların çalışması, aldığımız besinlerdeki vitamin ve minarelerin taşınması, besinlerin parçalanması gibi sayısız yararı olan suyu bolca tüketmek insan sağlığı açısından çok önemlidir. Peki günde kaç litre su içilmeli?
Bu soruya herkesten farklı farklı cevaplar gelebilmektedir. Önerilenlere göre 8-9 bardak yani 2 litre su içmek bir insanın günlük su ihtiyacını karşılar. Ancak gerekli su miktarını bilimsel hesaplama yöntemleriyle de bulmanız mümkündür. Çünkü içilmesi gereken miktar kişiden kişiye, bulunulan ortama ve yapılan işlere göre değişmektedir. Durağan bir çalışma tarzı olan bir insan ile kas gücünü çok kullanarak çalışan bir kişinin alması gereken su miktarı farklıdır.

Bir kişinin su ihtiyacı pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişmektedir. Sağlık koşulları, aktiviteler, iklim farklılıkları gibi etkenler bu durumu değiştirmektedir.
Yetişkin kişilerde su ihtiyacı miktarı yaklaşık olarak kilosu ile orantılı olup, kilosunun %3’ü kadar su tüketmesi gerekmektedir. Yani 100 kilo olan birinin 3 litre su içmesi gerekmektedir. Kilonuzu 0,03 ile çarparak da gereken su miktarını belirleyebilirsiniz.

Suyun Sağlığa Faydaları

Su; insan vücudunun bir bileşenidir ve vücut ağırlığının %60’ını su oluşturmaktadır. Vücuttaki bütün sistemler su aracılığı ile çalışmaktadır.
Su, organlardaki toksik maddeleri vücut dışına taşımada yardımcı olur, hücrelere besinleri taşır ve bazı dokulara nemli bir ortam sağlar. Su eksikliği sonucunda dehidrasyon olmasını neden olur ve dehidrasyon vücudunun enerjisini tüketebilir bu sebeple de yorgunluk hissinin oluşmasına neden olabilir.

Su ihtiyacını etkileyen faktörler

Tüketilmesi gereken sıvı miktarını etkileyen faktörler, günlük aktivite, iklim, sağlık, varsa gebelik veya hamilelik gibi faktörler sıvı tüketim miktarını değiştirmektedir.
Egzersiz, terlemeye neden olmaktadır ve bununla birlikte vücutta su kaybı olmaktadır.
Çevre, sıcak havalarda yada nem oranı, terlemeye yol açmaktadır ve su kaybı olup daha fazla sıvı tüketimi gerektirmektedir.
Hastalıklar ve sağlık durumu, ateş, kusma ve ishal gibi durumlar vücuttaki su kaybını etkileyen faktörler arasındadır. Bu su kaybı sonucunda vücutta sıvı volüm dengesizlikleri oluşmaktadır.

Vücuda günlük olarak alınması gereken su miktarını, hem kaybettiğiniz su miktarına bağlı olarak hem de kilonuza göre ölçüm yaparak belirleyebilirsiniz. Bu şekilde günlük su alımınızı kendinize göre belirlemeli ve karşılamanız, hayati fonksiyonlarınızın sağlığı ve devamlılığı için iyi bir etken olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: