Zayıflarken Yapılan Doğru Bilinen Yanlışlar


Zayıflarken doğru bilinen yanlışlar arasında çok yemek yemenin kilo almaya neden olacağı düşüncesi yer almaktadır. Bu düşünce insanların yedikleri her şeyin kiloya dönüşmesini düşünmeleri sağlar. Oysaki uzman diyetisyenlerin ve spor hocalarının tavsiyeleri çok yemenin değil aksine dengesiz beslenmenin kilo alımlarına neden olduğunu ispatlamaları bu ön yargının değişmesine neden olmuştur. Dengeli beslenen bir bireyin vücudunun gerektirdiği kaloride besin ihtiyaçlarını karşılaması, yediklerinin miktarlarıyla değil de kalorileri ile hesaplanmalıdır. Örnek verecek olursak bir tabak salata ile aynı boyutlarda bir tabak makarnanın kalorisinin aynı olması beklenemez.

Bunun yanında alınacak olan vitamin haplarının ve protein bazlı kimyasalların kilo verme konusuna vücudu desteklediği inancı da doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Vücuda alınan bu kimyasal destekli ilaçlar ile karaciğerde yağlanma oluşması ve vücudun hormonsal dengelerinin bozulması gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir yüzden alınması gerek vitamin ve protein gibi değerleri sadece beslenme ile almalıyız. Proteinler karbonhidratlar nişastalar ve vitaminler doğal besinlerde ve doğru pişirildiği takdirde yemeklerden de alınabilmektedir.

Çok aşırı derece egzersiz yapmanın da kısa zamanda netice vermesi düşünülerek yapılması, vücudu yormanın dışında başka hiçbir işe yaramadığı artık bilinmektedir. Çok egzersiz yapmak çok kilo vermeye değil tam tersi vücudun dengesinin bozulmasına neden olmasının yanı sıra bölgesel yağlanmalara ve kilo alımlarına dahi neden olabilir. Belirli bir ritim tutturarak ve tekrarlarını abartmadan yapılan egzersizler ile vücuttaki toksinlerin atılması ve yağların yakılarak zayıflamak amaçlanmalıdır. Çok su içildiği takdirde zayıfladığının düşünülmesi de doğru bilinen yanlışlardandır. Çok su içmek böbreklerin yorulmasına sebebiyet verebilir. Kararında ve vücut ihtiyaçlarında su içmek hem dinç ve sağlıklı görünmemize hem de idrar ile yağları vücuttan atmamıza yardımcı olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: