Ayşegül DEMİRSOY; Zumba, Dans ve Fitness’ın Birleşimi Olan Harika Bir Egzersiz Çeşidi


En iyi motivasyon, düzenli sporun ruhunuzda ve en önemlisi bedeninizde yarattığı pozitif dönüşümdür
Zumba Eğitmeni (zumba jammer) ve kişisel spor koçu Ayşegül DEMİRSOY ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Ayşegül Hanım Merhabalar! Öncelikle Spa Wellness okuyucuları için kısaca kendinizden ve neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

Merhabalar,
1982 İstanbul doğumluyum. 13 yaşımda atletizm ile birlikte sporla tanıştım. Thomeswater, Sakaryaspor, Kocaelispor, Beşiktaş takımlarında lisanslı atlet olarak koştum. Çocukluk ve gençlik yıllarımın spor ile geçmesi sebebiyle üniversitede spor akademisine yöneldim. Bu dönemde bisiklet sporu ile tanıştım. Brisasporda 5 yıl boyunca takım kaptanlığı yaptım ve bu süreçte 5 yıl üst üste Türkiye şampiyonu oldum. Türkiye’nin ilk bayan milli bisikletçilerinden biri olma şansına eriştim. Akademi sürecinde pilates ve latin dansları eğitmenliği için çalışmaya başladım. 6 yıl önce Zumba’nın yaratıcısı Beto Perez’in Türkiye’ye gelmesi ile Zumba ile tanışma fırsatı yakaladım. Şuanda Zumba’nın Türkiye’deki koreografi eğitmenlerinden biriyim ve Zumba’yı yaymak, insanlara tanıtmak için çalışmaya devam ediyorum. Bununla beraber kilo vermek-almak üzerine de kişisel koçluk yapmaktayım.

Ayşegül Demirsoy Zumba’yı Nasıl Tanımlıyor?

Zumba, dans ve Fitness’ın birleşimi olan harika bir egzersiz çeşidi. Kardiyovasküler egzersiz yapmaktan sıkılıyor, koşu bandında zaman geçirmekten hoşlanmıyor, aksine dans etmekten hoşlanıyorsanız zamanın terinizle birlikte hızlıca akıp gideceği bir egzersiz türü Zumba. Her yaş grubuna hitap eden çeşitleri olması, kendine özgü kıyafetleri ve müziklerinin olması Zumba’yı farklı kılan özelliklerden sadece bazıları…

Son zamanlarda kadınların zayıflamak için sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri olan Zumba Fitness’ın ülkemizdeki geçmişi nedir?

Dünyada 15 yıllık geçmişi olan Zumba, 6 yıl önce Zumba’nın yaratıcısı Beto Perez’in Türkiye’ye özel bir eğitim için gelmesi ile başladı. Bu eğitimde 15 eğitmen Türkiye’nin ilk Zumba eğitmenleri oldu. Bu şanslı eğitmenlerden biri de bendim. Daha sonra Zumba tüm spor kulüplerine girmeye ve hızla yayılmaya başladı. Ben de başka ülkelerde ve ülkemizde yapılan tüm Zumba eğitimlerine katılarak kendimi geliştirmeye devam ettim. Zumba ülkemizde o kadar hızlı ilerledi ki geçtiğimiz ay Beto Perez Türkiye’ye gelerek masterclass verdi. Zumba, ülkemizde gelişimini hızla devam ettiriyor ve birçok iyi eğitmen bunun için çok ciddi şekilde çalışıyor.

Zumba’yı başarılı bir spor yapan özellik nelerdir? Zayıflama ve kişisel sağlık üzerindeki etkilerinden bahseder misiniz?

Zumba’nın en önemli özelliği, herkes tarafından yapılabilmesi, kalp damar sisteminizi ciddi şekilde çalıştırması, siz kilo verirken, deli gibi terlerken saati unutturması ve elbette çok eğlenceli olmasıdır. Ayrıca;
– Sıçramalar sayesinde osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltır.
– Bir ders içinde kilo ve cinsiyetinize göre 450 – 900 kalori arasında enerji yakarsınız.
– Çağın hastalığı stresten kurtulursunuz.
– Oksijen kapasitenizi arttırır.
– Dolaşım sisteminizi kuvvetlendirir.
– Sıçramalar sayesinde kemiklerinizi kuvvetlendir ve kemik erimesini önler.
– Esnekliğini artırır ve sakatlanma riskini azaltır.
– Zumba® baştan sona kadar vücudun orta kısmının (karın ve bel kısmının) yüksek düzeyde kontrolünü gerektiren hareketler kullanmaktadır. Bu daha sıkı ve hatları daha belirgin bir vücut yapısına geçme potansiyeli taşımaktadır.

Spor sizin için ne ifade ediyor?

Spor benim için bir yaşam tarzı. Ayrıca spor yapmadığım zamanlarda suçluluk duyduğumu ve insanlara spor yaptırmaktan çok mutlu olduğum gerçeğini sizinle paylaşmalıyım. Günümüzde hızla yayılan ve çağın hastalığı olarak bilinen 2 hastalık var. Bunlardan biri obezite diğeri ise depresyon. Spor, bu iki hastalık için de tek ilaç. Bu yüzden spor hayatımızın olmazsa olmazı.

Sporda motivasyonu yüksek tutmak için yöntemleriniz nelerdir?

Spor, düzenli olarak yaptığınızda etkisini ciddi şekilde gördüğünüz bir şeydir. Bu yüzden düzen her sporda çok önemlidir. Zumba’da bize motivasyon sağlayan müziklerin güzelliği ve ekip ruhudur. En iyi motivasyon, düzenli sporun ruhunuzda ve en önemlisi bedeninizde yarattığı pozitif dönüşümdür. Kendinizde gördüğünüz değişiklik motivasyonunuzu artırır ve sporu sizin için vazgeçilmez kılar. Diyet ve sporda da motivasyonunuzun düştüğü zamanlarda sonuca odaklanmak ve sağlıklı geçirdiğiniz her anın ömrünüzü uzattığını düşünmek motivasyonunuzu artıracaktır.

Ülkemizde “iyi yaşam” felsefesinin uygulandığını düşünüyor musunuz?

Ülkemizde ‘’iyi yaşam’’ felsefesi konusunda son yıllarda ciddi bir gelişme var. Artık insanlar sokaklarda yürüyor, parklarda spor yapıyor. 10 yıl önce hayalini kurduğumuz her şey ama gerçekleşiyor. Bu da insanımızda spor bilincinin oluşmaya başladığını gösteriyor. İyi yaşam için daha çok bilinçlenmeli, iyi beslenmenin, su içmenin, kaliteli uyku uyumanın ya da en basiti asansör yerine merdiven kullanmanın önemini anladığımızda iyi yaşam felsefemizin daha da çok uygulanacağını düşünüyorum. Yeni neslin bu konuda gelişme sağlayacağı umudu içerisindeyim ve ilerlediğimizi kesinlikle görüyorum.

Sizin “iyi bir yaşam” için olmazsa olmazlarınız nelerdir?

İyi bir yaşam için öncelikle bedeninizin hareket etmesi gerekiyor çünkü siz oturmak üzere yaratılmadınız. İnsan vücudu hareket etmek, avlanmak üzerine yaratıldı. Bu yüzden spor iyi yaşamın öncelikli olmazsa olmazı. Ayrıca;
-Günlük 2 litre ve üzeri su içmek
-Doğru saatlerde kaliteli uyku uyumak
-Beslenmenize dikkat etmek
-Kanser hücrelerini besleyen şekerden uzak durmak da iyi bir yaşam için uygulamanız gereken metotlardan başlıcalarıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: