Ece Vahapoğlu : ‘’Spor Benim En Faydalı Bağımlılığım’’


Sağlıklı bir yaşam tarzı, insanın yaşam kalitesini ve süresini olumlu yönde etkiliyor…

Sağlıklı yaşam ve spora verdiği önemle tanınan sunucu yazar Ece Vahapoğlu, başarılı aktif yaşamının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan belgeli wellness antrenörü.

Haftanın altı günü spor yapan Vahapoğlu, özel etkinliklerde sağlıklı yaşam seminerleri de veriyor.

 

Yazar, Gazeteci, Sunucu ve aynı zamanda Sertifikalı Wellness Eğitmenisiniz. Bize Wellness alanına geçiş sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Yıllardır gazetecilik ve kitap yazarlığımla zaten hep yazıyorum. Sürekli araştırıyorum, öğreniyorum. Kendimi geliştirirken öğrendiklerimi ve deneyimlerimi hep paylaşıyorum. Sağlıklı yaşam da benim için zaten epeydir vazgeçmeyeceğim bir yaşam tarzı. Profesyonel mesleklerimi sürdürürken, daha sağlıklı beslendiğim ve daha iyi spor yaptığım ciddi bir sürece girmiştim. Yurtdışından kaynakları takip ettiğim, uzmanlarla konuştuğum, yenilikleri bizzat kendi üzerimde uyguladığım daha ‘farkında’ bir döneme girdim. Son üç kitabım hep wellness üzerine. ‘60 Günde İdeal Vücut’ kitabımda bizzat ben 60 gün kampa girdim ve değiştim. Wellness kavramıyla daha resmi bağlantım ise, yine üç yıl önce Herkes İçin Spor Federasyonu’nda başlayan görevimle kuruldu. Ülkemizde spor ve wellness alanında neler oluyor ve neler yapılabilir hepsini yakından takip ediyorum.

 

Wellness kavramı günümüzde önemini her geçen gün daha fazla artırıyor. Bu kavramın geniş tanımı hakkında neler söylemek istersiniz?

Yeni yazdığım ve sonbaharda yayınlanacak kitabımda da ‘wellness’tan bahsediyorum. Çünkü tüm bu spor, beslenme ve ruhsal durumlara bütünsel bir yaklaşım. Wellness kavramının fiziksel, entelektüel, duygusal, sosyal, ruhsal ve çevresel boyutları var.

İngilizce kullanılan evrensel “wellness” kelimesinin tam karşılığını bulamasak da Türkçesi ‘iyi olma hali’ni biraz açacak olursam; sağlıklı yaşamın şartlarından sayılan doğru beslenme ve spor ile birlikte edinilen fiziksel ve zihinsel iyi olma durumu diyebilirim.

 

Sizi takip eden geniş bir kitle var. Sizin Wellness bakış açınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sağlıklı bir yaşam tarzı, insanın yaşam kalitesini ve süresini olumlu yönde etkiliyor. Wellness kavramı da sağlıklı yaşayarak iyi hissetmeyi anlatıyor ve bu enerjiyi spor, beslenme, zihinsel, ruhsal gibi çeşitli açılardan ele almak gerekiyor.

 

Yaşam kalitenizi yükselten, hastalanıp bunu ilaç ve tedavilerle çözmeye uğraşmak yerine hastalığa önlem almaya yönelik daha pozitif bir yaklaşıma geçiyoruz. Sağlığımızı koruyup güçlendirmek yönünde yaşamaya eğilimimiz oluşuyor.

 

Ben de böyle yaşıyorum. Yediğime dikkat ediyor, bakımlar yaptırıyor, hem beden hem zihin sağlığıma özen gösteriyorum.

 

Beslenme ve hareket alışkanlıklarımız, hastalıkları önleyebiliyor. Böylelikle anlıyoruz ki esas olan aslında sağlıklı yaş almak. Yaşımızın rakamsal olarak ilerlemesi kaçınılmaz ama yaşımızı yaşantımızla kendimiz belirleriz.

 

Herkes İçin Spor Federasyonu Proje Başkan Vekilliği ve Resmi Sözcülüğü görevini yürütüyorsunuz. Aynı zamanda belgeli wellness antrenörüsünüz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Spor ve beslenme hakkında konuşurken, paylaşımlarda bulunurken resmi görevimin ve yine HİS Federasyonu’ndan aldığım antrenörlük sertifikasının verdiği güveni hissederim. Toplum sağlığını ilgilendiren konularda beyanlarda bulunmak ciddi bir sorumluluktur. Nitekim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bunları kontrol için çalışmaları da var.  Her yaşta yapılabilecek sağlık, zindelik, kuvvet gibi özellikleri içeren her türlü fiziksel ve zihinsel egzersizin yapılmasında ve özel spor tesislerinin açılmasında resmi belge aranacak.

 

Bilindiği üzere, bu belge olmadan kamuoyunda spor yaptırmak, egzersiz gösterilen TV programı yapmak, sağlık ve spor merkezi açmak için Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı ilgili federasyonlardan belge alınması şart hale gelmiştir. Yasal belgeleri olmadan sporla ilgili uygulamalar yaptırılırken bu belgelerin olması önemle istenecek.

Spor, bireyi hem zihinsel hem fiziksel hem de dolaylı olarak ruhsal ve duygusal olarak olumlu etkileyen bir disiplin. Sporu yaymak ve insanlara fayda sağlamak için her fırsatta spor ile ilgili çalışmalara destek veririm. HİS’in de misyonu çok güzel, 7’den 70’e herkese sporla ulaşmak istiyor.

Beslenme şekliniz nasıl? Düzenli spor yapan bir insanın beslenmesi nasıl olmalı?

Düzenli spor yapanların, hele ki benim gibi mesafe koşan veya fitness ağırlıklı çalışan birinin iyi beslenmeye ihtiyacı var. Spor için enerjiye gereksinimimiz var. Yakıt almadan araç gitmez.

Spordan önce karbonhidrat almaya bakarım; bir iki saat geçtikten sonra egzersize geçerim. Spor yaptıktan sonra protein alırım. Kırmızı et çok yemem; balık ve tavuk severim. Sabahları sağlam kahvaltı yaparım. Omega-3 ve tokluk hissi açısından yumurta tüketirim. Lifli Wasa gevrek ekmekleri pratik buluyorum. Bol su ve bitki çayı içerim. Alkol ve sigara kullanmam. Somona özellikle sashimi halinde pişmemiş haline bayılırım.

Spor yapan insan aç gezmemeli, şok diyetler yapmamalı. Ara öğünlerle destekleyerek metabolizma hızlı tutulmalı. Spordan sonra mutlaka protein alınmalı ki kaslar beslensin.

 

Peki, sağlıklı yaşam prensipleriniz neler? 

İdeal fit bir beden ve zihin için sağlıklı beslenme, düzenli spor, bol su içmek, meditasyon yapmak hepsi bütünsel bir harmanda yaşam tarzı olmalı. Sana ne iyi geliyorsa onu tercih et ve yap. Sevdiğin insanlarla ol ve sevdiğin işi yap. Hayata gereksiz anlam yükleyip kendini yorma. Zihnini özgürleştir.

 

Yaz kış demeden spor yapıyorsunuz. Tatilde bile sizi spor yaparken görüyoruz. Bu spor enerjisini nasıl sağlıyorsunuz?

Sağlıklı yaşam tarzını tüm yıl boyunca benimsersek gerçek olur. Sadece yaz ayları yaklaşırken spora başlamanın veya şok diyetlere girmenin kalıcı bir faydası yok. Spor yapmanın benim için bahanesi yok. Tabi ki kimine göre spor salonları daha rahat veya açık havada bazı sporlar daha zevkli. Kışın hava karlıyken de yazın güneş içimizi ısıtırken de spor yapıyorum. Yaptığınız sporu çeşitlendirebilir ve mevsimine uydurabilirsiniz. Sporsuz bir yaşamı düşünemediğim için bu enerjinin verdiği mutluluğu ve zindeliği bırakmak istemem. Kendi kendimi motive edebiliyorum. Spor, benin en faydalı bağımlılığım.

 

Sizce mutlu yaşamanın sırları nelerdir? 

 

Önce kendi içinde mutlu hissetmek gerçek güzelliği getirir. Olaylara ve kişilerin görüşlerine yorum yapmadan hayatı olduğu gibi kabul etmek huzuru getirir. Mabedimiz olan bedenimize iyi bakmak önemli ki ruh bu araçta huzur bulsun.

 

Bunu yapmadan gününüz geçmesin dediğiniz 3 şey?

Her sabah güne bir bardak su içerek başlayın. Kılıyorsanız namazınızı kılın veya vücudunuzu ve zihninizi rahatlamak için esnetme hareketlerinizi ihmal etmeyin. Mümkünse sporunuzu sabah yapın ki yağ yakmak için en iyi zaman sabah saatleridir.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: