Bergoase Spa


Tschuggen Bergoase Spa, deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte bir dağa dört katlı olarak oyulmuş. İç mekân duvarları Arosa granitiyle kaplanan yapının tepesinde dokuz adet bir seri göz alıcı “ışık ağacı” – doğal ışığı hapseden yelkenli benzeri yapı – bulunuyor. Otel ve spa, konukları ikinci kattaki resepsiyon alanından binaya taşıyan bir cam köprü ile birbirine bağlanıyor. Mimari – en üstten alttaki dört katın tamamını görebileceğiniz – bir açık plan tasarım ile özel tedavi mekânlarını birbirine kaynaştırıyor.

Büyük hacim toprağın içinde görünmez olurken, yalnızca bitkiler ve aynı zamanda yapının rekreasyonel ve paylaşımcı karakterini vurgulayan mekanik “antenler” yükselmektedir.

Yapıyı binasız yapmayı, yeninin varlığını ortaya çıkan kısımlarla (doğa metaforu olarak yapay ağaçlar) üzerinden göstermek ve büyük hacmi işlevsel programla gömülü bırakmayı hayal ettik.

Arosa’daki mevcut Tschuggen Hotel’e bitişik olarak konumlanmış olan Bergoase spa ve yaşam merkezi, dağlarla çevrili doğal bir çanak olan sıra dışı bir coğrafi görünüm sunuyor. İnsanla doğa arasındaki karşılaştırmanın güçlü bir arazi yapısı ile sürekli vurgulandığı; insanla dağ arasındaki ezeli mücadelenin belirgin olduğu bir yer.

Yeni Bergoase yapısının konumu, büyük otele bitişik ve arkadaki dağın eteğindeki açık alan ve park olarak belirginleşmekte. Yapıyı binasız yapmayı, yeninin varlığını ortaya çıkan kısımlar (doğa metaforu olarak yapay ağaçlar) üzerinden göstermeyi ve büyük hacmi işlevsel programla gömülü bırakmayı hayal ettik. Toprak altındaki hacimlerin örtüsü, ziyaretçinin merakını çeken geometrik bitki varlıklarıyla öne çıkan bir ortam oluşturuyor. Bu özel ortam görsel etkileyicilik ve hepsinden önemlisi etrafındaki köye büyük saygı duyma açısından şaşırtıcı bir çözüm getiriyor. Büyük hacim toprağın içinde görünmez olurken, yalnızca bitkiler ve aynı zamanda yapının rekreasyonel ve paylaşımcı karakterini vurgulayan mekanik “antenler” yükselmektedir.

Bergoase’nin değişik alanları, birbirleriyle olan ilişkileri ile doğal ışık ve dışarıdaki manzaraya sıra dışı bakışı sağlayan ve aynı zamanda geceleri içerdeki yaşamın sinyali haline dönüşen yapay aydınlatma yoluyla bütün otele büyülü bir atmosfer veren teknolojik ağaçlar aracılığıyla çevreyle ayrıcalıklı bir ilişki kurmalarıyla karakterize edilebilir.

İç mekân, hafriyat işlerini azaltmak amacıyla eğime uyumlu teraslar şeklinde düzenlendi. Müşterinin istekleri doğrultusunda tesisin modüler tasarımı, farklı işlevler için düzenlemeler yapmak için maksimum esneklik sağlıyor. Bergoase’nin değişik alanları, birbirleriyle olan ilişkileri ile doğal ışık ve dışarıdaki manzaraya sıra dışı bakışı sağlayan ve aynı zamanda geceleri içerdeki yaşamın sinyali haline dönüşen yapay aydınlatma yoluyla bütün otele büyülü bir atmosfer veren teknolojik ağaçlar aracılığıyla çevreyle ayrıcalıklı bir ilişki kurmalarıyla karakterize edilebilir. Dış mekânlara (sauna, solaryum, yüzme havuzu) yüzme havuzlarından doğruca erişilebilir olup doğaya gömülü albenili teraslar üzerinde konumlandırılmıştır. Yeni yapıya mevcut otelden camdan bir bağlantı ile erişilmekte aynı zamanda (dışarıdan gelen ziyaretçiler için) otelin giriş katından da geçilebiliyor. Yeni bina “yapraklardan” “inşa edilmemiş mekân” olmasının ötesinde mevcut otel ile zemin arasındaki ilişkiyi doğal taştan yapılmış büyük bir duvar ile çözmektedir. Dışarıdaki halka açık alan, konforlu bir atmosfer yaratma ve araç park sorununu çözmek için yeniden tasarlanmış ve böylelikle plana dahil olmuştur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: