Peloid (Çamur) Terapi Hakkında Merak Ettikleriniz


PELOID TERAPİ’nin kökeni yazılı tarihin başlangıcı olan İlkçağ’a kadar uzanıyor. Yunanca Pelos (çamur) ve Therapy (tedavi) sözcüklerinden oluşan PELOID TERAPİ, günümüzde bilimsel olarak kanıtlanmış doğal cilt bakımı anlamına geliyor. Kaynaklar eski Mısırlıların Nil çamurundan güzellik, bakım ve tedavi amaçlı yararlandıklarını belirtiyor. Kleopatra’nın düzenli olarak Nil çamuruyla cilt bakımı yaptırdığı ve sahip olduğu güzelliğin ününün Roma topraklarına kadar ulaştığı günümüze gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Efsaneye göre Sezar ve Marcus Antonius’un Kleopatra’ya duydukları ilgi başlangıçta kulaktan dolma bilgilere dayanıyormuş. Bu bilgilerin başında Kleopatra’nın cildinin mükemmelliği geliyormuş. Roma döneminde kadın güzelliği denilince akla ilk önce cilt güzelliğinin gelmesi kaynaklara geçmiş bilgiler arasında yer alıyor. Nitekim Roma döneminde bedenin ve cildin tüm ayrıntılarının eşsiz heykellere yansıtılması da bu anlayıştan kaynaklanıyor. Öte yandan, bir rivayete göre Kleopatra’nın Mısır’ın bir bölgesinden başka bir bölgesine giderken kendisine 46 deveden oluşan bir kervanın eşlik etmesi ve bu develerin 8’inde Kleopatra’nın güzellik ve bakım malzemelerinin olduğu Mısır arkeolojisinin farklı tarihsel kaynaklarınca doğrulanıyor. Hatta Sezar, Kleopatra ile ilk karşılaştığında Kutsal İmparatoriçe! Sizinle tanışmadan önce Mısır’ı Amon-Ra’nın aydınlattığını sanırdım, oysa bu aydınlık tüm Mısır’a sizin teninizden yansıyormuş şeklinde iltifat etmiş.

Peloid Nedir?

PELOID, doğal jeolojik ve biyolojik olaylar sonucunda oluşan yer altı ve deniz kaynaklı organik ve/veya inorganik maddeleri içeriğinde barındırıyor. PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ ise, tüm Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin mineral suyu olan Tuzla İçmeler’de üretilen ilk ambalajlı ürün. Öte yandan, litresinde 4.000 mg.’dan daha fazla mineral tuz içeren Tuzla İçmeler kaynağı, 1300’lü yıllardan bu yana birçok hastalığın şifa merkezi olarak biliniyor. Bu zengin mineral kaynağı, PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ ile günümüzde cilt bakımı ve güzelliğinde muhteşem sonuçlar veriyor.


Kolay Uygulama, Hızlı Sonuç
Yüzde 100 doğal bir ürün olan PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ, içerdiği yüksek mineral düzeyi sayesinde, cildin tüm bakım ihtiyaçlarını tek bir ürünle karşılayabiliyor. PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ, ciltte yarattığı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış balneoterapi nin iddialı ve evde kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemi olarak yaygınlık kazanıyor.

PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ’nin yağlı ciltlere 20-25 dakika, normal ciltlere 15-20 dakika, kuru ciltlere ise 10-12 dakika uygulanması tavsiye ediliyor. PELOID PELOMIN’in temiz cilt üzerine kalın bir katman olarak uygulanması ise, cildin alacağı mineral faydayı maksimum noktaya ulaştırıyor. Yapılan uygulamanın ardından PELOID PELOMIN in su ile temizlenmesi gerekiyor. Haftada 2 ila 3 kez uygulanması önerilen PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ’nin hekim tavsiyesi ile her gün uygulanması da mümkün olabiliyor.

PELOID’in Farkı Doğallığı
PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ’yi kozmetik mağazalarında çok sayıda görülen güzellik maskesi ya da kil maskeleri ile karıştırmamak gerekiyor. Yalnızca temizlik amacıyla kullanılan bu ürünlerin içinde doğal olmayan maddeler bulunduğu gibi, tedavi edici özellik de taşımıyorlar.

Uzman Dermatologların Tavsiyesi
Vücudun ihtiyacı olan mineralleri cilt bakımı ve güzelliğinde kullanan, öte yandan doğal olmayan hiçbir madde içermeyen PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ, genç ve natürel bir cilt görünümü isteyenlere muhteşem çözümler sunmanın yanı sıra, cilt tedavisinde de reçetelere yazılan önemli bir ürün olarak yaygınlık kazanıyor.

Tarihten gelen zenginlik
İbni Sina 10’uncu yüzyılda kaleme aldığı eserinde çamurla tedaviden söz ediyor. Tatarların 13. yüzyılda, İtalyanların ise 15. yüzyılda volkanik çamurdan yararlandıkları da biliniyor. Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde Anadolu topraklarında çamurla cilt güzelliği ve tedavisinin köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çiziyor. Öte yandan 17. yüzyılda Almanlar, 18. yüzyılda Fransızlar çamurla bakım ve tedaviden yaygın olarak istifade ediyorlar. 19. yüzyıldan sonra ise Peloid Terapi, balneoloji nin temel faktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye bugün de çamurla cilt bakımı ve tedavinin dünyanın önde gelen merkezleri arasında yer alıyor. Afyon, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Kütahya ve Türkiye’nin birçok bölgesine hem ülkemizden hem de dünya ülkelerinden her yıl yüz binlerce insan akın ediyor. Peloid Terapi, güzellik ve bakımda olduğu kadar çeşitli cilt rahatsızlıklarının yardımcı tedavi metodu olarak doktor reçetelerinde de yer alıyor.

PELOID PELOMIN MİNERAL TERAPİ, ciltte yarattığı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış balneoterapi nin evlerde kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemidir. Balneoterapi; termomineral sular, peloidler ve gazlar gibi doğal tedavi unsurlarının banyo, içme ve soluma (inhalasyon) yöntemleriyle kür tarzında tedavi amaçlı kullanılması anlamına gelmektedir.

ÇAMUR TEDAVİSİ

Temelde bir termoterapi (ısı tedavisi) olan peloidoterapinin etki mekanizmasında üç ana faktörün yer aldığı belirtiliyor: Termik, kimyasal ve hormonal etkiler.

1-) Termik etki: 

Peloidler (çamurlar) spesifik ısı kapasitesi yüksek, ısı kondüktivitesi düşük olduğu ve konveksiyon pratik olarak sıfır kabul edildiği için ısıyı tutarlar ve bu nedenle çamur tedavisi termoterapi için idealdir.

Çamur tedavisinde sıcak uygulama antiseptik ve analjezik bir etki yaratırken, organizmada oluşan hipertermi de metabolik faaliyeti ve kardiyak outputu yükseltir.

Selye’nin hipofiz-sürrenal aks ile ilgili çalışmaları, peloid uygulamalarının bu sistemi stimule ettiğini düşündürmektedir. Ayrıca peloid etkisi ile konnektif doku ve damar sisteminin de hormonlara daha duyarlı hale gemesi söz konusu olabilir.

2-) Kimyasal etki: 

Deriden absorblanan maddelerinin etkisidir. Değişik araştırmacılar çamur tedavisi ile doku harabiyetine yol açan hyaluronidaz aktivitesinde azalma gerçekleştiğini saptamışlardır.

3-) Hormonal etki:

Organik peloidler olan turbalarda bulunan östrojenöz maddelerin, özellikle bazı jinekolojik hastalıklarda olumlu sonuç alınmasına yol açtığı düşünülmektedir. Ayrıca turba östrojenleri, hyaluronidaz inhibitörleri oldukları için romatizmal hastalıklarda yararlı olabilmektedir.


Çamur tedavisinin endikasyonları: (hastalığın akut fazında olmama koşuluyla) 

1- Romatizmal hastalıklar: 

-Romatoid artrit

-Psöriatik artrit

-Ankilozan spondilit

-Omurga artrozu

-Disk hernisi

-Osteokondroz

-Miyalji ve nevralji

-Travma sekeli ödem

-Kronik genital enfeksiyonlar

2- Kadın hastalıkları: 

– Kronik genital enfeksiyonlar

-Over yetersizlikleri

-Uterus hipoplazisine bağlı kısırlık

-Adet bozuklukları

-Klimakterik (menapozal) yakınmalar

-Post-operatif dönem

-Vajinal ve servikal akıntılar

3- Deri hastalıkları: 

-Egzema

-Psöriasis

-Toksik dermatid

-Akne vulgaris

Uygulama şekli: 

Çamur tedavisi genel ya da lokal uygulama şeklinde yapılabilir. Uygulama hasta açken ve sabah saatlerinde yapılmalıdır.

Tam banyo kürlerinde kural dozun hem süre, hem sıcaklık yönünden yavaş yavaş arttırılmasıdır. Örneğin jinekolojik hastalıklarda 12 dakika ve 35 santigrat derece sıcaklıkla başlanır. Her seferinde 2 dakika ve 1 santigrad derece arttırılarak 20 dakika ve 39-42 santigrad dereceye ulaşılır.

Çamur tedavisi haftada 2-3 banyo ve toplam 10-15 banyo uygulaması şeklinde gerçekleştirilir.

Türkiye’deki peloidoterapi merkezleri:

* Afyon – Sandıklı

* Aydın – Gemencik

* Balıkesir – Kepekler

* Çanakkale – Kestanbolu

* Denizli – Gölemez

* İzmir – Dikili

* Seferihisar – Karakoç

* Kütahya – Gediz, Yoncalı, Simav

* İstanbul – tuzla


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: