Bir İş Yerinin Gelecekte Sağlıklı Olması İçin İzlemesi Gereken 10 Yol


25’ten fazla uzman gelecekte çoğu iş yerinin Wellness’ı geliştirmek için çeşitli düzenlemeler yapması gerektiğinden bahsetti. Cleveland Kliniği’nden Dr. Roizen iş ve iş gücü hususlarında birçok alanda eşi benzeri görülmemiş bir değişim görüldüğünü savunmaktadır.
  1. Karalama ve Yatırım Getirisi işlerinden vazgeçerek Değer üzerinden gerçekleşen toplam getiriye odaklanılmalıdır

Son yapılan iş yeri tartışmalarında negatif medya ya da bilimsel olmayan çalışmalar ön plana çıkmış ve bunun sonucunda ‘’iş yerinde Wellness’ın önemsiz olduğu’’ algıları yayılmıştır. Yapılan yuvarlak masa toplantısına göre gelecekte şirketler yatırım getirisi odaklı çalışmak yerine değer üzerinden gerçekleşen toplam getiriye odaklı çalışmaya başlayacaklardır. Bu odaklar sadece sağlık masraflarına karşı değil, aynı zamanda muhafaza ve üretkenlik alanında önemli kazanımlara da olacaktır (İyi hale sahip şirketlerin %93lük bir kısmının Wellness getirileri şirketin üretim kazançlarında karşımıza çıkmaktadır ancak geri kalan küçük kısım için azaltılmış masraflarda bu durum karşımıza çıkar.

 

Businesspeople Doing Side Bends
  1. 7/24 İş yapma durumunun ‘’Çok Zor’’ olduğunun farkına varılmalıdır

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş takip sistemlerinde de gelişme meydana gelmektedir. Artık iş ve hayat çizginin dengesinin bozulması ve çalışanların ekranlarla sanki mahkûmlarmışçasına takip edilmesi mümkün. Uzmanlar bu durumun işçi fiziksel ve ruhsal sağlığına ve üretkenliğine ilişkin geniş anlamdaki etkisini tam olarak kavrayamadığımız düşüncesine sahipler.  Virgin Pulse şirketinin pazarlama müdürü Shawn La Vana konuya ilişkin ‘’günde 150 kere cep telefonlarımıza bakıyoruz, hangi ölçüde odaklanabiliriz ki? İş ve özel hayatımız için ekran karşısında geçirdiğimiz vakitler bizleri zayıf sağlık seçimleri yapmak hususunda beslemektedir’’ dedi.

  1. Mobilden Teletıp’a kadar birçok alanda en iyi teknoloji fırsatlarını sunulmalıdır

Teknoloji ‘’iki ucu da sivri kılıç’’ gibidir. Aynı zamanda sizlere iş yerini dostu hayal edilemez bir sürü araç gereç sunar. Teletıp işçilerin doktorlarla telefon, mesaj ya da internet yoluyla haberleşmesini sağlarken işçilerin fiziksel ve ruhsal sağlıkları hususunda doktora danışmasına imkan vermektedir ve böylece işçiler hasta olmadan önce doktoruyla haberleşip önlemini ona göre alabilir. Aynı zamanda internet üzerinden yapılan koçluk ve mobil uygulamaları işçileri ulaşılabilmesi en zor olan hedefler hususunda desteklemektedir. Yuvarlak masada yapılan toplantıya göre kurul iş yeri Wellness tasarımı ve teslim edilmesi hususlarında tekrar değerlendirme yapacaktır (aynı zamanda çalışanların sağlık bilgilerine ilişkin değerlendirmeler de yapılacaktır).

  1. Uzak İş gücü için Genişletilmiş Wellness uygulanmalıdır

Uzaktan ya da açık denizde çalışan işçiler için genişletilmiş Wellness girişimlerinde bulunulmalıdır zira bu işçiler daha fazla yalnızlık yaşadığından ve hem iş hem de sağlık hayatında eş desteğine sahip olmadığından Wellness’a en çok ihtiyaç duyan işçiler olabilirler. Bu sebeple gelecekte yapılacak olan görüşmeler ‘’iş yeri programları’’ yerine daha çok ‘’iş gücü çözümleri’’ üzerinde olacaktır. Johnson & Johnson şirketi Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Dr. Fikray Isaac ‘’ Zeki Şirketlerin’’ Wellness oyunu planına çalışanların ailelerini, önemli diğer kişileri ve yaşadıkları mekandaki insanları da dahil edeceklerini belirtmektedir.

  1. Küresel Programları, Yerel Gerçekliklere, Kültüre ve Kaynaklara uygun hale getirilmelidir

Yuvarlak masa toplantısı sonucu yapılan açıklamaya göre küresel/çok uluslu Wellness girişimlerinin geleceği tasarı yapmaktan geçmektedir. Çünkü Wellness dağıtımı küresel bölgeler arasında oldukça değişiklik gösterebilir.  Bu durum sadece sağlık koşullarının farklı bölgelerde farklı olmasıyla alakalı değildir, aynı zamanda her bölgenin kendi Wellness kaynaklarına ve farklı köklü geleneklere sahip olmasıyla da alakalıdır. Bu bölgesel farklılıklar (Rusya’da sigarayı bırakma mücadelesi verdiğiniz takdirde büyükanneyi de işin içine katmalısınız, eğer Güney Doğu Asya ülkelerindeki Ayurvedaları hariç tutarsanız toplumun büyük kısmını hariç tutmuş olursunuz) sadece basit anekdotlar değildir. Tavsiye: İlk önce orda yaşayın dinleyin ve öğrenin.

  1. Keskin yaş ayrımı dikkate alınmalıdır: Hem y kuşağı insanlarını hem de baby boomerları

Yapılan yuvarlak masa toplantısı sonrası belirtildiği üzere, y kuşağının teknoloji odaklı beyinleri işin, iş yerinin ve Wellness yaklaşımlarının tanımını tekrar yapacaktır. Özet olarak y kuşağı insanları daha çok iş esnekliği ve her türlü sağlık ve Wellness desteği beklemektedir. Kaliforniya, San Francisco ve Arizona Üniversiteleri Tıp Profesörü Dr. Ken Pelletier y kuşağının iş alanlarının ve onların Wellness anlayışının çok farklı olacağını belirtmektedir. Aynı zamanda Google’da arama yaparken çok şaşırdığını ekleyerek bu kuşağın insanlarda sağlık beklentisi ve daha az iş beklentisi yaratığını belirtmektedir.

Aynı zamanda, dünyanın dört bir yanında çalışan nüfus git gide yaşlanıyor ve buna göre de onların ihtiyaçları değişime uğruyor. Organizational Wealth & Learning Systems şirketi Başkanı Joel Bennett iki kuşak arasındaki farka dikkat çekiyor. İki farklı yaş grubu muhtemelen iş gücü içerisinde karışacak ve işletmeler her yaşa uygun olarak uyguladıkları Wellness yaklaşımlarını gözden geçirmek zorunda kalacaktır.

 

  1. Ruhsal Sağlık Odağı Arttırılmalıdır

Birçok küresel Wellness girişimleri fiziksel sağlık (fitnes ve sağlıklı yemek) odaklıdır. Ancak insanların hiper bağlantılı hayatları ve firmaların verimlilik için daha fazla iş yükü talep etmesi doğrultusunda ortaya ruhsal sağlık problemleri de çıkmaktadır. Uzmanlara göre nöroplastisite üzerinde araştırmalar yapmak oldukça heyecan verici. Pozitif psikoloji, meditasyon ve farkındalık gibi daha birçok ruhsal sağlık stratejilerinin uygulanacağı da düşünülmektedir.

  1. Holakrasiyle alay edebilirsiniz – Güç Hiyerarşileri baştan aşağı değiştirilmelidir

Zappos gibi holakrasi deneyimi yaşamış ‘’patron yok’’, ‘’yumurtaları zapt et’’ anlayışını benimseyerek yönetim hiyerarşisini ortadan kaldırmak isteyen şirketler son dönemlerde fazla hor görülmektedir. Holakrasi’nin erken becerisizlikleri onu alay konusu haline getirmiş olabilir ancak yuvarlak masa toplantısı sonucuna göre daha az ataerkil, hiyerarşik güç yapıları sadece şirket (kadınların daha fazla güç toplamaya başlaması sonucu) içerisinde büyüyebilmektedir. Ve bu tür kendinden sorumlu işçi modeli, şirketlerin Wellness girişimleri hususunda pozitif etkiye sahiptir.

  1. Sağlıklı İş Yerleri Tasarlama & Çevresel Sağlığa Daha Fazla Odak

İnsanoğlu neredeyse ömrünün büyük çoğunluğu çalışarak (evde ya da iş yerinde) harcasa da, insanın daha iyi ve verimli olmasını sağlayacak iş alanlarını tasarımı çok ufak zaman ayrılmıştır. Delos’tan Alfredo Carvajal’in de belirttiği gibi, büyük şirketler bile hala çalışanlarını sağlıklı olmayan bir çalışma ortamında çalışmak zorunda bırakmaktadır. Önümüzdeki on yılda birçok iş yerinin tasarımı ve inşası, doğal ışık, sağlıklı hava, işçi gizliliği ve konforu odaklı sağlıklı iş yerleri hususunda bir sürü değişiklik söz konusu olacaktır.

  1. Programların ötesinde düşünülmeli ve Sağlıklı İş Kültürü hususunda ciddileşmeli

Eğer şirketler sağlıklı bir iş gücü yaratmak istiyorlarsa, bunu şirket çapı bir görev haline getirmeli ve liderlerinin DNA’larına işlemelidirler.

Mantra: İş yeri Wellness ihtiyaçları, o iş yerinin büyüklüğüne ya da yönetim yapısına bakılmaksızın şirket kültüründen esinlenerek giderilmelidir. Konuyla ilgili yüzlerce makale yazılmasına rağmen yuvarlak masa toplantısında alınan karara göre bu durumu – Wellness’ın kültür kapsamlı olması – çok az şirketin fark etmesinden dolayı yeteri kadar yayınlanamayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: