Ayşegül DEMİRSOY; Şuan yaptığınız egzersiz ve beslenme şekliniz geleceğinizi belirliyor.


Merhaba Ayşegül, Seni biraz tanıyabilir miyiz? Mesleğinin gerekliliğinin yanı sıra son derece fit görünüyorsun, geçmişinde profesyonel spor yaptın mı?

Merhaba, öncelikle çok teşekkür ediyorum. 13 yaşımdan beri spor yapıyorum. Spor hayatım  atletizm ile başladı. Thomaswater, Sakaryaspor, Kocaelispor, Beşiktaş gibi takımlar adına lisanslı atlet olarak yarıştım. 18 yaşımda bisiklet yarışlarına katılmaya başladım, Brisa spor adına 6 yıl bisiklet yarışlarına katıldım ve katıldığım her sene Türkiye şampiyonu oldum. Aynı zamanda milli takım adına yarıştım hatta dünya şampiyonası için adına davet gelen ilk bayan Türk bisikletçiyim. Spor akademisinden mezun olduktan sonra işimi aldığım eğitimlerle başka bir boyuta taşıdım. Şimdi uzman grup dersleri eğitmeni ve kişisel spor koçu olarak mesleğime devam ediyorum. 10 yıldan beri PT ve pilates dersleri veriyorum,7 yıldır da Zumba eğitmenliği yapıyorum.

Günümüzde PT denilen Personal Training yani Kişisel Koçluk antremanları en son trend. Peki kendi başımıza spor yapmak yerine neden PT ile çalışmalıyız,  ne gibi faydaları var bahseder misin?

PT  kişisel spor koçluk anlamına geliyor. Kişinin her şeyi ile hatta bazen uyku düzeni ile dahi ilgilenmeniz gerekiyor. Ciddi önemli bir meslek bir insanın bedeni ile oynuyorsunuz onda kalıcı bir sakatlık bırakabilir hatta öldürebilirsiniz. Kulağa korkunç geliyor ama doğru, ülkemizde bir çok insan bunun farkında değil. Bir süre spor yapan bir çok insan kişisel koçluk yapacak cesareti kendinde buluyor ve bunların büyük bir bölümü gerekli eğitimleri almamış oluyor. Koçluk yapan kişinin anatomi, biyomekanik – kinezyoloji, beslenme üzerine eğitimler almış olması gerekiyor. Akademik kariyeri yoksa bu eğitimler daha da önemli, çünkü farkında olmasınız da şuan yaptığınız egzersizler ve beslenme şekliniz geleceğinizi de belirliyor.

Kişisel koç ne işe yarar derseniz? Bir hedefiniz var ama motivasyonunuz yoksa, tek başınıza ne yapacağınızı nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız, itici bir güce ihtiyacınız varsa, spora ayıracak zamanınız az ise, yalnız spordan zevk almıyorsanız, sakatlanma riskini en aza indirmek istiyorsanız ve çabuk sonuç almak istiyorsanız kişisel koç harika bir tercihtir. İyi bir koç sizin vücudunuzu analiz eder, yaşam şartlarınıza, fiziksel özelliklerinize  göre ihtiyacınıza uygun egzersiz programınızı hazırlar ve en doğru şekilde uygulamanızı sağlar.

Sadece spor yeterli mi? Beslenme ile ilgili önerilerini de alabilir miyiz?

Beslenme spor kadar, hatta daha fazla önemli diyebilirim. Fit bir beden istiyorsanız sporda düzenli olmaya ve sağlık beslenmeye önem vermelisiniz. Ben öğrencilerimin beslenme programlarına müdahalede bulunuyorum açıkçası. Ama bunu bir diyetle değil hayatları boyunca uygulayabilecekleri programlarla yapıyorum. Diyet kavramı korkulan bir kavram bu yüzden kullanmıyorum, sağlıklı beslenme demek bence daha doğru. Çünkü sağlıklı beslenmeyi hayatları boyunca devam ettirmeliler. Sonuçta diyet yapanlar kaybedenlerdir, yaşam alışkanlığı haline getirenler ise kazananlar. Yaza girerken beslenme üzerine ufak tavsiyeler tabi ki verebilirim;

– Su içme miktarınızı arttırın.

-Kahvaltı etmeden güne başlamayın, siz başlasınız da bedeniniz zaten başlamayacaktır.

-Tv karşısında yemek yemeyin.

-Abur cuburu azaltın

-Tuz ve şekeri azaltın

-Hayır demeyi öğrenin, hayır yemeyeceğim hayır kullanmıyorum gibi.

Sadece bunlar bile hayatınızda beslenme anlamında çığır açar ve bedeninizde inanılmaz değişiklikler yaratır.

Zumba ®kariyeriniz nasıl başladı? Zumbanın faydaları nelerdir, herkes yapabilir mi?

Yıllar önce Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birinde eğitmenken Zumba’nın yaratıcısı Beto Perez Türkiye’ye geldi. Sanıyorum 15 eğitmenle birlikte ben de ondan Zumba ® eğitimi alma şansına sahip oldum. Daha sonra eğitimlerime ve çalışmalarıma devam ettim. Türkiye’de Zumba tarafından seçilmiş ilk ritim jammerlardan biriyim. İnanılmaz severek yaptığım ve çok eğlendiğim bir grup dersi Zumba. Dünyada kendi müzikleri ve kıyafetleri olan tek grup egzersizi. Kilo vermede, koordinasyon ve kondisyonu geliştirmede, stresi azaltmada inanılmaz etkili. Spor yapmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı cümlesi bana göre Zumba® için söylenmiştir. Zumba için yaş grubuna göre ayrımlar vardır. Ve evet herkes Zumba ® yapabilir. İnsanlar yapamamaktan korkuyor, beceremem diye düşünüyor ama  2-3 ders sonra kendinize inanamayacağınızın garantisini veriyorum.

Sana sosyal medyadan en çok sorulan soru nedir?

Bana en çok gelen soru bölgesel zayıflama üzerine. Ben beslenme üzerine de bir çok eğitim aldım. Ne yazık ki insanlarda hala şunu yersem kilo veririm, bunu içersem yağ yakarım gibi düşünceler var. Öncelikle bundan kurtulmaları gerek. Sonrasında bilinmeli ki vücut kilo alacağı yeri de vereceği yeride kendi seçer. Hepimizin vücudu farklı özelliklere sahiptir. Kimimiz kalçadan, kimimiz bacaktan alırız kiloyu. Bu sizin seçimimizle ilgili değildir. Yediğiniz hiçbir şey ya da yaptığınız hiç bir egzersiz kilo vereceğiniz bölgeyi belirleyemez. Yani bölgesel zayıflama yoktur. Vücudunuzda siz kilo verdiğinizde yağ hücreleri küçülür ve almaya başlarsanız aynı yağ hücreleri büyümeye başlar. Egzersizle de bir bölgeyi sıkılaştırabilir, kuvvetlendirebilirsiniz ama sadece o bölgeden yağı azaltmanız mümkün değildir.

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: