365 Gün Sağlıklı Yaşam Hareketi Vitamin ve Minerallerin Öneminin Altını Çiziyor


Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği ve Bayer’in desteğiyle, Türkiye’de daha sağlıklı yaşama bilincini yükseltmek hedefiyle başlatılan 365 Gün Sağlıklı Yaşam Hareketi 365gun.com’da sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlere özel tavsiyelerde bulunmaya devam ediyor. Son zamanlarda önemi gittikçe artan multivitaminler konusunu her yönüyle ele alan 365gun.com’da, Diyetisyen ve İyi Yaşam Uzmanı Dilara Koçak, Prof. Dr. Murat Aksoy ve Spor Eğitmeni Onur Özbek’in multivitaminlerle ilgili oldukça önemli yorumları bulunuyor.

Diyetisyen ve İyi Yaşam Uzmanı Dilara Koçak

“Sadece besin yoluyla vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak mümkün olmayabiliyor.”

Vitamin ve mineraller deyince aklımıza ilk olarak sebze ve meyve geldiğini belirtenDiyetisyen ve İyi Yaşam Uzmanı Dilara Koçak, bazen sadece besin yoluyla vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanın mümkün olmayabildiğinin altını çiziyor. Koçak, “Vitamin ve mineralleri yeterli alamadığımızda yorgunluk, kansızlık, üreme ve kemik sağlığında bozulma, bağışıklık sistemimizde zayıflama, metabolik faaliyetlerde problemler ortaya çıkabilir” diyor. Vitaminlerin çeşitlerini ve bu çeşitlere göre dikkat edilmesi gereken ipuçlarını paylaşan Koçak, aynı zamanda vücudumuzun daha iyi çalışmasına destek olan antioksidan bileşiklerin de altını çiziyor. Bu kapsamda Koenzim Q10’in önemini anlatan Koçak, “Vücudumuz doğal olarak Koenzim Q10 üretir, ama 30’lu yaşların üzerindeyseniz veya kolesterol düşürücü ilaç kullanıyorsanız, besinsel destek tek başına yeterli olmayabilir ve takviye kullanmanız gerekir” diye ekliyor.

Prof. Dr. Murat Aksoy

“Ben nasılsa iyi besleniyorum ve sağlıklıyım, dolayısıyla vitamin ve mineral desteğine ihtiyacım yok demek, her zaman doğru olmayabilir.”

Vitaminler ve minerallerle ilgili doğru bilinen yanlışların altını çizen Prof. Dr. Murat Aksoy,“Vitaminlerin iştah açtığı ve kilo aldırdığı konuşuluyor. Oysa bugüne kadar yapılan hiçbir çalışmada vitamin kullananlarla kullanmayanlar arasında kilo artışı ve vücutta yağ birikimi konusunda bir farklılık olduğu tespit edilmemiştir” diyor. Her vitaminin birbirinden farklı olduğunu ve birbirlerinin görevlerini üstlenmediğini belirten Aksoy, “Eğer bir vitamin ihtiyacınız varsa bunu doktorunuzla konuşup sizin için tespit edilen en uygun vitamin ve mineral kombinasyonunu kullanmalısınız. Özellikle gebelerde, yeni doğum yapmış olanlarda, sıkı diyet uygulayanlarda, kronik hastalığa sahip olan kişilerde bazen vitamin ve mineral desteği kaçınılmaz olur” diye de ekliyor. Son olarak Omega 3 açısından zengin bir ülkede yaşadığımızı söyleyen Aksoy, “Sadece Türkiye’de yaşıyor olmak bile vitamin ve mineral eksikliği olmayacak anlamına gelmiyor. Günlük vitamin ihtiyacımızı karşılamak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermemiz gerekiyor” diyor.

Spor Eğitmeni Onur Özbek

“Vitamin ve minerallerin, düzenli spor yapan kişilerde dayanıklılığı artırdığı görülmüştür.”

Sporcular için multivitamin desteğinin önemini anlatan Spor Eğitmeni Onur Özbek, “Spor yapan kişiler ilgilendikleri sporun yoğunluğu ve fizyolojik ihtiyaçlarına uygun bir beslenme programına uyarak gereksinim duydukları besin öğelerini karşılayabilirler. Ancak bazen ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve mineralleri doğal besinler ile tam olarak karşılayamayabiliriz” diyor. Özbek, “Çalışmalar spor yapan kişilerin çoğunun vitamin/mineral desteği aldığını gösteriyor. Vitaminlerin ayrı ayrı kullanmak yerine multivitamin olarak kullanımı tercih edilmekte. Vitamin ve minerallerin, sporcularda dayanıklılığı artırdığı görülmüş. Ancak gereksinimin üzerinde alınan vitamin ve minerallerin performansı artırdığı saptanmamış.” diye de ekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: