Kontroloji çıkış noktalı yeni nesil sporumuz; PİLATES


Biz Pilatesi Joe‘dan tanıyoruz ‘Pilates nedir,yararları nelerdir, kiloya etkisi nedir’ gibi önemli sorulardan önce sizleri de zevkle kendisiyle tanıştırmak isterim;

Pilates’in mucidi, fiziksel ve zihinsel sağlığın birbirleriyle yakından bağlantılı olduğuna inanan Joseph H.Pilates’dir

Dr. Joseph H. Pilates Almanya doğumlu bir ailenin 4 çocuğundan biri.Küçüklüğü Raşitizm, astım ve romatik ateş rahatsızlıklarıyla geçmiş.Öyle ki bu hastalıklar kendisinde itici bir güç olmuş gibi gözüküyor.J. Pilates’in babası ödüllü bir cimnastikçi annesi ise natüropat.Ailesinin sağlık ve spor geçmişinden belli ki o da en az bizler kadar etkilenmiş

1.Dünya Savaşı patlak verdiğinde Pilates, ilk olarak bu dönemler kampta yaralıları tedavi amaçlı egzersizlerini geliştirmeye başlamış.Savaş zamanında acı çekenlerden, gözaltına alınanlara ve askerlere kadar bir çok kişiyi tedavi ederken sistem de kendisini geliştirmiş.Buradan da yola çıkarak çeşitli fiziksel rahatsızlıklarda günümüzde pilates yapılması sakıncalı mıdır sorularını rahatlıkla yanıtlayabiliyoruz.Önemli olan engel teşkil etmeyecek sorunlarımızı bilmemiz ve ona göre egzersiz programlarıyla ilerlememiz.

Joseph Pilates 1926 yılında yaşamak üzere Brooklyn’e gelmiş ve çok sevdiğimiz New York 8.cadde üzerinde ilk stüdyosunu açmış.Pilates’in stüdyosu ilk olarak New York dans topluluklarından yüksek sosyeteye kadar oldukça farklı kesimleri etkilemeyi başarmıştır ki bizdeki etkilileri de hala yadsınamayacak kadar fazla.

Genel itibariyle 100 yıllık bir geçmiş ile denge,nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezini olan Pilates, vücudu eşit bir şekilde güçlendirmeyi hedeflemekte olup özellikle de genel zindelik ve refahı iyileştirmek için çekirdek kuvvet üzerine odaklanmaktadır.

Zihnimizi giden uyarıcılarla zihnin mental antreman yapmasını sağlayarak serotonin ve dopamine hormonlarının salgılanmasına destek vermesi, Ruh, beden ve zihin bütünlüğünü sağlaması bu sporu diger sporlardan oldukça farklı kılan temel nokta.

Peki kimler için Pilates?

Herkes için Pilates…

Pilatesin başlangıç seviyesinde olanlardan başlayarak profesyonel atletlere kadar tüm yaş ve beceri seviyelerinde olan kişiler için sunabileceği egzersiz protokolleri vardır. Egzersizler hem başlangıç seviyesinde olan hem de belirli tıbbi durumları olan kişiler ve aynı zamanda vücutlarını zorlamak isteyen kişiler için destek sağlar.Eğer sağlıkla ilgili tıbbi bir durum veya incinmeden kaynaklanan bir endişeniz varsa herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce ilgili doktorun veya bir sağlık uzmanının görüşünü almanız her zaman bilinçli bir eğitmenin sizi yönlendirmesi gereken ilk adım olacaktır.

Pilatesin sağlık üzerindeki faydaları nelerdir?

Konumuz eğer sağlıksa her zaman tercih ettiğim yöntem işin literatürü olduğundan Pilates’i gelin bilimsel verilere göre değerlendirelim;

Pilatesin sağlık üzerindeki faydaları hakkında birden fazla rapor var;Daha da önemlisi sayısı her geçen gün artacağına inandığımız araştırmaya tabi tutulmuş detaylı ve bilimsel olanlar.Bu raporlarda ilk göze çarpan Pilates egzersizlerinin duruşu, kas yapısını, dengeyi ve eklem hareketliliğini iyileştirebildiği ve aynı zamanda stres ve gerginliği azaltabildiği söyleyebileceğimiz başlıca faydalarından. Beden ve zihin bütününde Sizin Hissettiğiniz faydaya gelecek olursak konuyu biraz daha detaylandırlamak isterim;

Yeniden canlanan zihin ve vücut

Uygun nefes alma, omurga ve leğen kemiğini doğru hizalama ila yumuşak ve akıcı hareket üzerine odaklanarak bütünüyle vücudunuzla uyum halinde olduğunuzu hissederek vücut hareketini nasıl kontrol edeceğinizi fiilen öğrenirsiniz.

Pilateste hareket kalitesinin tekrar sayısından daha değerli olduğunu her zaman söylerim.Uygun şekilde nefes alma esas olup hareketleri azami güç ve verimlilikle yapmanıza olanak verir. Sonuncu ama son derece önemli olarak uygun nefes almayı öğrenmek günlük stresinizi de atmanıza yardımcı olur.

Güçlü bir merkezi güç sistemi – düz bir karın ve kuvvetli bir sırt

Pilates egzersizleri güçlü bir “çekirdek” yani güçlü bir vücut merkezi geliştirir. Çekirdek bölge derin karın kaslarıyla birlikte omurgaya en yakın kasları içerir. Çekirdeğin kontrolü gövdeyi, leğen kemiğini ve omuz kemerini entegre ederek sağlanır.Güçlendikçe bedeninizin kontrolü tamamen size geçer ve bu durum sizde oldukça iyi bir his uyandırır.

Uzun ince kaslar ve esneklik kazanmak

Daha alışılageldik veya geleneksel çalışmalardan bugüne dek öğrendiğimiz ağırlık kaldırmaya dayalı antreman yapısı bizlere kısa ve şişik kaslar inşa eder ve öyle ki bu kaslarda malesef incinmeye en yatkın olanlardır. Pilates kasları uzatarak kuvvetlendirir, kas esnekliğini ve eklem hareketliliğini iyileştirir. Dengelenmiş bir güç ve esnekliğe sahip bir bedenin incinme olasılığı net olarak söyleyebilirim ki oldukça düşüktür.

Eşitlenmiş kondisyona sahip bir vücuda sahip olmak, spor performansını arttırmak ve incinmeleri önlemek

Aynı tarzdaki birden fazla klasik çalışma aynı kasları çalıştırmaya eğilimlidir. Bu zayıf kasların daha da zayıflamasına ve güçlü kasların daha da kuvvetlenmesine yol açar. Bunun neticesinde de – incinme ve kronik sırt ağrılarının birincil nedeni olan – kas dengesizliği oluşur.

Söylemeden geçemeyeceğim en önemli noktalardan biri de Pilatesin çeşitli spor aktivitelerinde ve kaza durumlarında oluşan incinmelere karşı bir çok doktor ve fizyoterapistin reçetesin de de  gördüğünüzde şaşırmamanızı tavsiye edecek kadar fazla büyüklükte bir iyleştirici gücü bulunması.

Pilates kilo vermeme yardımcı olur mu?

Kilo verme ile ilgili kişisel bilgi ve tecrübelerime istinaden bu aşamanın önce kişilerin zihninde oluşan bir uyarıcı ile başlayabildiğini söyleyebilirim. Mental anlamda zayıflama kararını almayan veya alamayan kişilerde her ne spor egzersizi yapılırsa yapılsın beden direnç gösterir.Sizlere klavuz olması açısından bir spor egzersizine başlamadan önce bu kararı vermiş olmanızı öneririm. Ruh,zihin ve beden bütünlüğünü sağlandığında vücudunuz size cevap verecektir dolayısıyla Pilates de öyle.

Pilates bir kas güçlendirme faaliyeti olarak sınıflandırılır ve öncelikli olarak sağlıklı bir ağırlığı korumanıza yardımcı olur.Bu sınıflar yoğunluğa göre değişebilir: nazik veya dinamik olabilir ve zorlu bir idman sunabilir.Eğer kilo verme kararını verdiyseniz pilatesi sağlıklı bir diyet ve yüzme, yürüme ve bisiklete binme gibi bazı aerobik faaliyetlerle birleştirdiğinizde alacağınız sonuçlar beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

Ancak unutmamalıyız ki kilo’dan önce en değerli olan ‘sağlıklı hayat’ tır.

Ve Pilates vücudunuzla herhangi bir bedel ödemenize gerek kalmaksızın sağlığınızda gerçek bir değişim yaratır…

Sağlığına değer veren her birey bu muhteşem egzersiz sistemini deneyimlemelidir.

Gülçin Ergöz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: