Sağlıkta SPA’ların Yeri


Latince’de “su ile gelen sağlık” anlamına gelen SPA, temelde su aile yapılan terapi ve bakımları kapsıyor. Şifalı taşlar, aromatik yağlar, termal sular, buhar banyoları, çamur banyoları, balık havuzları ve profesyonel masaj tekniklerin de kullanıldığı SPA merkezleri günümüzde Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. Alanında geçerli eğitim sertifikalarına sahip uzmanlarca emin ellerde yapıldığı takdirde bu uygulamalar selülit, cilt kırışıklığı, stres, ağrı, sedef, egzama  gibi sorunlar karşısında fayda sağlayabilecek olmakla birlikte, kesinlikle bir tedavi olarak kabul edilmemelidir. Tüm sağlık sorunlarında ve sağlıklı yaşamı sürdürebilmek için önleyici tıp alanında da ilk başvurulacak adres her zaman bir doktor olmalı; SPA uygulamalarında da öncelikle doktora danışılmalıdır.

SPA başlığı altında toplanan masajdan termal havuzlara, aromaterapiden çamur banyolarına çok çeşitli uygulamalar, yine çok çeşitli rahatsızlıkların tedavilerine ve sağlıklı yaşamın sürdürülebilir olmasına önemli katkı sağlayabiliyor. Tabi ki bir rahatsızlığınız varsa ya da önleyici bir sağlık uygulaması olarak SPA uygulamalarından yararlanmayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Çünkü her uygulama her bünye için geçerli olmayabilir. Ve diğer tüm tamamlayıcı, geleneksel, destekleyici tedavi yaklaşımları gibi SPA uygulamaları da ancak modern tıp uygulamalarının yanında ek destek olarak fayda sağlayabilir. Bunları doktorunuzla paylaşmalı ve önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

 

SPA başlığı altındaki uygulamaları tek tek inceleyecek olursak, termal suların bel, boyun, eklem ağrıları, kireçlenmeler, siyatik, romatizmalar, solunum zorlukları, fıtıklar, hemoroid, sivilce, sedef, egzama gibi rahatsızların tedavisine destek olabildiğini görmekteyiz. Tabi ki sularının içeriklerine göre her kaplıca farklı rahatsızlıklar için kullanılabilmekte, bunun için öncelikle araştırma yapılması ve her zaman söylediğim gibi doktora danışılması gerekmektedir.

Güzellik uygulamaları da SPA’larda çok yer bulan bir başlıktır. Özellikle cilt güzelliği, kırışıkların önlenmesi / azaltılması için yine kaplıca suları, masaj uygulamaları fayda sağlayabilmektedir. Günlük stresin azaltılması, depresyonun önlenmesi adına aromaterapi, masaj uygulamaları katkı gösterebilmektedir.

 

Masaj, kaplıca suları, buhar banyoları sırasında çokça toksin atıldığından su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu uygulamaların öncesi, sırası ve sonrasında su tüketiminizi artırmanız sağlanan faydayı artırma ve vücudun susuz kalmasını önleme adına önemlidir. Ayrıca bu uygulamalardan hemen önce yemek yememelisiniz. Astım hastaları, hamile ya da yeni doğum yapmış kişiler, kanamalı hastalığı olanlar, yüksek ateşi olanlar kaplıca havuzlarını kullanamazlar.

Hasta için önemli olan her zaman sonuca ulaşmaktır. Tabi ki öncelikle modern tıbbın gösterdiği yoldan giderken tamamlayıcı metodlardan da destek almak, diğer bir deyişle entegratif uygulamalardan yararlanmak tedaviyi destekleyecektir.

 

Dr. Sinan Akkurt
www.sinanakkurt.com.tr
www.facebook.com/drsinanakkurt


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image
%d blogcu bunu beğendi: